POLSKO - AFRYKAŃSKI SIEROCINIEC POTRZEBUJE TWOJEJ POMOCY

Homa Bay to miasteczko położone w zachodniej Kenii, w którym mieszka ponad 40 000 ludzi. Tu, w Polsce, mówiąc o mieszkaniu mamy na myśli bloki, domy albo rezydencje. Tam ludzie żyją w lepiankach albo śpią na świeżym powietrzu.

Homa Bay charakteryzuje się bardzo wysokim wskaźnikiem biedy. Głód to uczucie, które dzień w dzień towarzyszy większości jego mieszkańcom. Właśnie tam, nad południowym brzegiem jeziora Wiktorii znajduje się chrześcijański sierociniec. Prowadzi go Jared Ngare wspólnie z niedawno poślubioną żoną, Elżbietą. Jej relacje z podróży do jednego z najbiedniejszych regionów Kenii zmuszają nas do wyjścia poza tzw. strefę komfortu i zrobienia czegoś więcej, niż polubienie fanpejdża Polskiej Akcji Humanitarnej. Szczególnie, że nieszczęście dotyka naszych braci - chrześcijan, a niewielki wysiłek i odrobina poświęcenia z naszej strony, są w stanie uratować niejedno życie.

Polsko - Afrykański sierociniec w Homa Bay mieści się w niewielkim budynku, chociaż słowo budynek brzmi kuriozalnie w odniesieniu do rozgrzanego bezlitosnymi promieniami afrykańskiego słońca blaszaka bez podłogi i kanalizacji. Spartańskie warunki, w których przyszło dorastać odtrąconym przez rodziców i wzgardzonym przez bezradne społeczeństwo dzieciom, są poniżej ludzkiej godności. 

Zdaniem Elżbiety Ngare priorytetem jest uzyskanie dostępu do świeżej wody, jednak środków na wybudowanie studni przy sierocińcu wciąż brak. - Ludzie wiele obiecują, składają puste deklaracje, za którymi nie idzie żadne wsparcie - żali się misjonarka. Chrześcijanom z niemieckiej wspólnoty Emmanu-EL udało się niedawno zgromadzić fundusze potrzebne do transportu długo oczekiwanej lodówki. Niestety, jest to jedynie kropla w morzu potrzeb oddzielającym nas od afrykańskiej tragedii. Nie zapominajmy więc, że gdzieś tam za wielką wodą żyją dzieci, czekające na naszą pomoc.

--

Sierociniec w Homa Bay można wesprzeć dokonując przlewu na konto chrześcijańskiej wspólnoty Emmanu-EL. Należy pamiętać, by w tytule przelewu wpisać "für Homa-Bay kinder heim".

Dane do przelewu:

Ewangeliche frei kirche Freude Gottes - Emmanu-EL
IBAN: DE17 3055 0000 00 93 18 72 50
SWIFT: BIC:WELADEDNXXX

Adres e-mail Elżbiety Ngare: Emmanu-EL(małpa)gmx.de

Marcel Płoszczyński

Pomysłodawca i prowadzący program „Na poddaszu”. Na co dzień pracuje w agencji reklamowej, gdzie zajmuje się public relations.